28 listopada 2018 r. o godz. 1:24 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Żorach wpłynęła informacja o pożarze śmieci. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu PSP okazało się, że pali się składowisko opon oraz tworzyw sztucznych na terenie zakładów zajmujących się ich magazynowaniem i przetwarzaniem.

W związku z niewystarczającą ilością sił i środków oraz gwałtownym rozprzestrzenianiem się pożaru, kierujący działaniem ratowniczym zgłosił zapotrzebowanie na dodatkowe SIS, a obecnym na miejscu strażakom polecił obronę budynku produkcyjnego.

 

W miarę przybywania na miejsce kolejnych zastępów tworzył stanowiska gaśnicze w pierwszej fazie na bazie prądownic, a w późniejszych fazach, także na bazie działek wodno-pianowych przenośnych i zlokalizowanych na podnośniku i drabinie mechanicznej.

Po przybyciu na miejsce samochodów wężowych została zbudowana magistrala wodna z oddalonego o ok. 2 km stawu stanowiącego źródło czerpania wody do gaszenia pożarów lasów.

W dalszej fazie teren podzielono na trzy odcinki bojowe, utworzono punkt przyjęcia sił i środków oraz zaopatrzenie wodne w systemie mieszanym. Do działań także wprowadzono ciężki sprzęt budowlany taki jak fadromy, koparki FUCHS z chwytakami i łyżkami. Na miejsce przybył również zastęp z jednostki ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Katowic Piotrowic, który monitorował jakość powietrza wokół miejsca pożaru. Zagrożenia nie stwierdzono. O zagrożeniu został poinformowany Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Pożarem objęta była powierzchnia około 15000 m2.

Na miejsce akcji gaśniczej przybyli m.in. Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach st. bryg. mgr inż. Adam Wilk, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach st. bryg. mgr inż. Bogdan Jędrocha, wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory Bronisław Jacek Pruchnicki.

W akcji gaśniczej udział brało 39 zastępów straży pożarnej w tym 17 ochotniczych straży pożarnych z powiatu żorskiego, pszczyńskiego, Jastrzębia Zdroju oraz Rybnika.

 

Działania gaśnicze trwały ponad 6 dni, a dalsze 3 dni zajęło dozorowanie i przelewanie parujących stert materiału objętego pożarem.

Zdjęcia własne.