Jest już tradycją, że co roku – 11 maja podczas obchodów Święta Ogniowego na Żorskim rynku odbywa się uroczysty apel z okazji Miejskich obchodów dnia strażaka.

O godzinie 17:30 Meldunek o rozpoczęciu uroczystości przyjął zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP starszy brygadier Adam Wilk.

Zaproszonych gości przywitał Komendant Miejski PSP w Żorach mł. bryg. Marek Zdziebło, który w swoim wystąpieniu podziękował strażakom Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej za miniony rok. W szczególności za ogrom pracy i poświęcenia włożony podczas gaszenia pożaru składowiska opon i materiałów sztucznych, który miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Następnie strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz członkom i działaczom Ochotniczych Straży Pożarnych wręczone zostały odznaczenia, wyróżnienia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych.

Złotą odznakę honorową „Za zasługi dla województwa Śląskiego” otrzymało 3 druhów z OSP,

Brązowy  Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymało 2 funkcjonariuszy  z KM PSP Żory ,

Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał 1 funkcjonariusz z KM PSP Żory oraz 2 druhów z OSP,

Nominacje na wyższe stopnie służbowe otrzymali:

Pierwszy stopień oficerski – młodszego kapitana otrzymał jeden funkcjonariusz. Nominacja oficerska została wręczona podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie w dniu 4.05.2019 roku,

Stopień aspiranta otrzymał jeden funkcjonariusz z KM PSP Żory,

Stopień ogniomistrza otrzymało dwóch funkcjonariuszy z KM PSP Żory,

Stopień  młodszego ogniomistrza otrzymało dwóch funkcjonariuszy z KM PSP Żory,

Stopień starszego sekcyjnego otrzymał jeden funkcjonariusz z KM PSP Żory,

Stopień sekcyjnego otrzymał jeden funkcjonariusz z KM PSP Żory,

Stopień  starszego strażaka otrzymało czterech funkcjonariuszy z KM PSP Żory,

Śląski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach za wyróżniającą się postawę, zaangażowanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej  wyróżnił nagrodę pieniężną 2 strażaków.

W dalszej części prezesi jednostek OSP Żory oraz OSP Żory-Rogoźna podziękowali osobom oraz instytucjom dzięki którym udało się pozyskać do ich jednostek nowe samochody pożanicze – GBA-Rt 3/28  Renault oraz SLRR Opel Movano.

Następnie odczytano list z życzeniami z okazji Dnia Strażaka od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w którym wyraził swoje uznanie za odpowiedzialną i ofiarną służbę.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście.

W uroczystości udział wzięli licznie zgromadzeni europarlamentarzyści, parlamentarzyści,  Zastępca Prezydenta Miasta Żory, Radni, przedstawiciele Związku Piłsudczyków,  inni Komendanci Miejscy i Powiatowi PSP, oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Państwową Strażą Pożarną.

Obszerną fotorelację zamieszczono na portalu zory.naszemiasto.pl

Dzięki uprzejmości Pana Rafała Kalinowskiego poniżej prezentujemy także jego unikalne zdjęcia z uroczystości.