Ewakuacja rannych uczniów z rozbitego autobusu, widowiskowy policyjny pościg zakończony aresztowaniem bandytów oraz warsztaty pierwszej pomocy dla uczniów klas policyjnych – pod znakiem takich, niezwykle efektownych wydarzeń upłynął drugi dzień realizacji projektu pod nazwą „Zarządzania kryzysowe w europejskiej praktyce”, który realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu pn. „Europa dla Obywateli”.

Dzień rozpoczął się od zajęć w Zespole Szkół nr 3 w Żorach, gdzie odbyło się spotkanie warsztatowe z młodzieżą z klas policyjnych. Podczas zajęć omówione zostały działania służb bezpieczeństwa i numery alarmowe. O samym projekcie w ramach programu Europa dla Obywateli opowiedziała Anna Ujma, Doradca Prezydenta. Przeszkolenia ratownicy przeprowadzili także pokazy resuscytacji. Co ważne, młodzi ludzie uczestniczący w projekcie mogli przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu fantomu oraz defibrylatora AED.

Niezwykle widowiskową częścią prowadzonego w Żorach projektu były

manewry taktyczno-operacyjne,

organizowane przy ul. Okrężnej. Służby mundurowe z Żor zaprezentowały akcję reagowania na symulowany wypadek drogowy, w którym wzięły udział samochód osobowy i autobus. Przybyli na miejsce strażacy rozcięli samochód i uwolnili kierowcę osobówki. Inna grupa zajęła się ewakuacją uczniów z rozbitego autobusu. Ranni zostali podzieleni ze względu na skalę odniesionych obrażeń. Najciężej poszkodowani zostali opatrzeni jako pierwsi. Oddziałom Państwowej Straży Pożarnej z pomocą przybyli strażacy z OSP. Ranni zostali odwiezieni przez karetki pogotowia do szpitala. Manewry toczące się przy ul. Okrężnej obserwowały setki mieszkańców miasta oraz uczestnicy projektu, czyli reprezentanci naszych miast partnerskich – litewskiego Pasvalys, francuskiego Montceu-les-Mines, niemieckiego Kamp-Lintfort oraz ukraińskiego Tetyjowa.

Drugi dzień realizacji projektu „Zarządzania kryzysowe w europejskiej praktyce” zakończyło spotkanie na strzelnicy „Dębina”. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Żor zorganizowało

zawody strzeleckie

dla zagranicznych uczestników projektu oraz polskiej grupy projektowej. Celnym okiem i pewną ręką wykazał się Jacek Arasim, Dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, który został zwycięzcą strzeleckich zmagań.W okolicach strzelnicy odbył się też

pokaz Grupy Szybkiego Reagowania

działającej przy Komendzie Miejskiej Policji w Żorach. Podczas pokazowej akcji żorscy policjanci zatrzymali uciekających samochodem sprawców napadu. Po ich aresztowaniu musieli dodatkowo zmierzyć się z kolejną grupą napastników, próbujących odbić swoich wspólników. W ruch poszły granaty dymne i hukowe oraz broń różnego kalibru. Było głośno, ciekawie, a wszystko działo się w zawrotnym tempie.  Akcja zakończyła się sukcesem Grupy Szybkiego Reagowania, której członkowie rozbroili i aresztowali wszystkich napastników.

 

 

Projekt „Zarządzanie kryzysowe w europejskiej praktyce” jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.  Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

ue